www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy


Pernille Bastrup

Pernille niemalże urodziła się ze słomką do dmuchania szkła w dłoni. Od wczesnego dzieciństwa zbierała doświadczenie, które teraz przekazuje ludziom w pięknej formie. 
 
Gudhjem Glasrøgeri
Szklana chata

W miejscowości Gudhjem, rzut beretem od morza bałtyckiego - pośród skał i lasów, stoi "szklana chata" czyli Gudhjem Glasrøgeri - prowadzona przez Pernille Bastrup, najstarsza manufaktura szkła na Bornholmie.

Manufaktura założona została przez muzyka Mogens Dama w 1978 roku, fascynata szklanej sztuki. Już od samego początku Pernille była wystawiona na kontakt z tym szlachetnym rzemiosłem, gdyż jej matka tam pracowała. Dzięki doświadczeniu które zdobyła w trakcie długich lat spędzonych przy szkle, Pernille dostała się do elitarnej National School of Glass, w szwedzkim Orrefors. Po studiach powróciła do rodzinnego miasteczka, wykupiła manufakturę i po dziś dzień, tworzy piękne przedmioty dostępne dla wszystkich.

"Największą radością dla mnie jest kiedy ludzie, używają mojego szkła i na co dzień i na specjalne okazje. Ponieważ tylko wtedy, gdy trzymasz szklany przdmiot w dłoni, czujesz prawdziwie szkło. Nie wtedy, gdy stoi po prostu na półce." mówi artystka.

 

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018