www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Bornholm 
Naturalne kąpielisko w porcie Hasle

    
Źródło, tekst oraz zdjęcia:
 
 
Bornholm 
Naturalne kąpielisko w porcie Hasle

 

Małe miasteczko na duńskiej wyspie Bornholm - Hasle - stało się kolejnym celem dlawielbicieli wodnych przygód. Dzięki wielu nowym deptakom, molom i nadwodnym atrakcjom,które tu powstają, nie ma czasu na nudę.

W związku z rosnącym trendem na korzystanie z naturalnych basenów, miasto Hasle zleciło studiu projektowemu White Arkitekter w Kopenhadze, stworzenie obszaru rekreacyjnego przy porcie - miejsca, gdzie można by było odpocząć, popływać i pobawić się.

Niezwykłe kąpielisko Hasle Harbour, znajduje się w miejskim porcie, który na co dzień obsługuje także promy, kutry i inne statki.

Struktura kąpieliska składa się z dużej drewnianej platformy, która unosi się na wodzie i dwóch wież mieszczących trybuny, na których można się wygodnie rozłożyć i obserwować piękne otoczenie.
“Chcieliśmy zaprojektować coś, z czego będą cieszyć się wszyscy, bez względu na wiek czy umiejętności. Port jest tak skonstruowany, że łatwo z niego korzystać intuicyjnie, tak więc rodziny z dzieciakami będą się tutaj świetnie czuć” powiedział jeden z projektantów.

Na powierzchni niemalże 360 metrów kwadratowych, mieszczą się dwa brodziki dla młodszych dzieci. Platforma tworzy także ścieżki pływackie w okolicznych wodach, idealne do treningów.

Mała, drewniana chatka nieopodal, skrywa w sobie saunę, toaletę i miejsce gdzie można się przebrać - nie brakuje tu niczego.

Kąpiele w basenach na świeżym powietrzu, stają się coraz bardziej popularne w Danii. Od 2002 roku kiedy architekci z pracowni JDS zainstalowali obiekty rekreacyjne wzdłuż nabrzeża Kopenhagi nastał na to dosłowny “boom”, i tego typu obiekty są oblegane przez turystów i miejscowych, łaknących dobrze spędzonego czasu na słońcu.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018