www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

IKEA - kolekcja PS
Z troski o środowisko naturalne

    
Źródło, tekst oraz zdjęcia:
 
 
IKEA - kolekcja PS
Z troski o środowisko naturalne

 

IKEA w ramach jednej ze swoich kolekcji – obecnej na rynku od 1995 roku pod nazwą PS - oferuje niestandardowe i funkcjonalne meble i wyposażenie domu, w tym także stworzone z materiałów pochodzących z odzysku: drewna, metalu i szkła. PS skierowana jest do młodych mieszkańców miast, którzy poszukują wygodnych, kreatywnych rozwiązań do swoich domów. Kolekcja ta to połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem, dobrym smakiem, a także dbałością o środowisko naturalne.


Aby stworzyć unikalną kolekcję PS 2017, szwedzki gigant meblowy połączył swoje siły z 21 projektantami. Efekty ich współpracy to gama 60 produktów, które mają bogatą wartość estetyczną i świetną cenę – cechy od lat kojarzone z marką IKEA. Projektanci popisali się niesamowitą kreatywnością i znajomością tematu - na przykład Anna Granath (product developer w IKEA) użyła odzyskanych butelek plastikowych i drewna, żeby stworzyć zestaw szafek kuchennych Kungsbacka.


W tworzeniu kolekcji wzięło udział także studio Form Us With Love ze Sztokholmu, które już wcześniej zaprojektowało dla IKEI świetnie skrojone krzesła. Jeden z ostatnich stworzonych przez sztokholmskich projektantów mebli z tej serii to krzesło Odger, na które składa się 70% plastiku z recyklingu oraz 30% odzyskanego drewna. Jest ono dostępne w trzech różnych kolorach, by łatwo było dopasować je do każdego wnętrza.
Wazony autorstwa fińskiej projektantki - Iiny Vuorivirty, powstały dzięki ponownemu przetopieniu szkła, które ze względu na istniejące w strukturze bąbelki powietrza, albo inne defekty, zostało pierwotnie odrzucone.

Dzięki kolekcji, materiał ten zyskał nowe życie. “Tworzenie rzeczy unikalnych, które jednocześnie mogą być produkowane masowo – to bardzo ekscytujący projekt, zarówno dla mnie jak i IKEI”, powiedziała Vuorivirta.
Coraz więcej dużych firm podąża w kierunku proekologicznych rozwiązań i wykorzystuje w produkcji materiały pochodzące z odzysku.

Jednocześnie coraz większa rzesza klientów poszukuje właśnie takich produktów - wytwarzanych świadomie, bez marnowania cennych zasobów. Dostrzegając ten trend, jeden ze światowych gigantów – firma Adidas – wprowadził do sprzedaży model swoich słynnych butów, zrobiony wyłącznie z materiałów przetworzonych z wyłowionego z oceanów plastiku.

Żeby obejrzeć rozwój kolekcji PS warto wybrać się do muzeum IKEI w szwedzkim mieście Almhult, mieszczącego się w budynku, w którym otwarto pierwszy sklep z tymi najmodniejszymi, skandynawskimi meblami.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018