www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

IKEA
butelki zamienione w kuchnię

    
 
Źródło, tekst oraz zdjęcia:
 

IKEA 
butelki zamienione w kuchnię

25 plastikowych butelek składa się na każdą szafkę kuchenną Kungsbacka, dostępną w sklepach IKEA. Została ona zaprojektowana przez szwedzkie studio Form Us With Love, któremu przyświeca misja - tworzyć piękne meble dostępne dla każdego.

Ponieważ rzeczy produkowane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym są często jeszcze bardzo drogie ze względu na konieczność przeprowadzania szeroko zakrojonych badań i posiadania dostępu do specjalistycznych maszyn, obie firmy - IKEA i Form Us With Love - rozpoczęły współpracę nad projektami i metodami produkcji elementów wyposażenia wnętrz, które mają być “prawdziwą alternatywą” dla mebli obecnie dostępnych na rynku.

Szafki Kungsbacka to pierwsze meble w ofercie IKEI, stworzone całkowicie z przetworzonego plastiku i odzyskanego drewna.

“Plastikowa butelka to nie śmieć, to potężny zasób” mówi Jonas Pettersson, dyrektor naczelny Form Us With Love. “Naszym zadaniem jest pokazywać, jak łatwo można wprowadzić te materiały z powrotem do produkcji - by w efekcie tworzyć piękne, wytrzymałe przedmioty, które będą służyć latami”.

Główna konstrukcja kuchni wykonana jest z odzyskanego drewna, a powłoka powierzchni powstała z plastikowych butelek. Studio kierowało się ku prostej sylwetce w eleganckim kolorze matowej szarości, by stworzyć projekt ponadczasowy i pasujący do większości wnętrz. Dodatkowo, ta kuchnia - jak i większość produkowanych przez IKEA – jest modułowa, dzięki czemu można ją z łatwością dopasować do właściwie każdej przestrzeni.

“Chcieliśmy stworzyć coś podobnego dla świata wnętrz, czym czarny T-shirt jest dla świata mody. Meble powinny być ponadczasowe, idealnie dopasowane i funkcjonalne”, mówi John Löfgren, dyrektor kreatywny Form Us With Love.

Firma zakłada, że meble wykonane z odzyskanych surowców wystarczą na 25 lat.

“Przeskoczenie wysokiej ceny było kamieniem milowym w rozwoju firmy. Zrównoważone, ekologiczne meble powinny być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla tych, których na to stać”, komentuje Anna Granath, product developer w IKEA.

IKEA ostatnio pojawiła się na liście najpopularniejszych marek designowych, zaraz obok firm takich jak Apple i Nike.

Firma zaprezentowała skoncentrowany na ekologii asortyment już w ubiegłym roku, wprowadzając do swojego katalogu kolekcję PS 2017, złożoną z produktów wytworzonych z poddanych recyklingowi materiałów.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018