www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Design dla każdego... czyli Ergonomidesign

Aby ułatwić pracę stewardes, dla linii lotniczej SAS, szwedzka firma  Ergonomidesign zaprojektowała dzbanki do kawy i herbaty z tacką na dzbanuszek z mlekiem i cukier. Miały one być lżejsze oraz nie obciążać nadgarstka. Punktem wyjścia w pracy projektantów było przekonanie, że trudności życia codziennego biorą się raczej ze złego wzornictwa niż z fizycznej ułomności ludzi.

 
 
 
 
Skandynawskie wzornictwo i innowacje

W awangardzie innowacyjności

"Jedną nogą głęboko tkwimy w przeszłości, w wartościach wynikających z historii naszego wzornictwa, ale drugą stawiamy na pokładzie startującego samolotu” - Louis Campbell.

Bloomberg Rankings przebadał 200 krajów i niezawisłych regionów w celu ustalenia ich współczynnika innowacyjności. 

W czołówce innowacyjności znalazły się  kraje skandynawskie –

Finlandia (4 miejsce) i Szwecja (5 miejsce), Dania pod koniec pierwszej dziesiątki, Norwegia na 13 miejscu*.

Wyniki te potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia i rezultaty dotychczasowych badań. Na czele są Stany Zjednoczone, Południowa Korea i Niemcy, czyli potężne i prężne gospodarki z trzech różnych kontynentów. 

Autorzy rankingu korzystali z najnowszych danych agencji Bloomberg, Banku Światowego, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Conference Board, OECD i UNESCO.

Przeanalizowali sytuację poszczególnych krajów pod kątem takich czynników, jak nakłady na badania i rozwój jako procent produktu krajowego brutto, wydajność mierzona jako PKB na zatrudnionego i przepracowane godziny, liczba naukowców na milion obywateli, efektywność szkolnictwa i zdolności produkcyjne.

 Studium przypadku

SunTiles, Astrid Krogh, 2009,

SunTilesprojekt we współpracy z Riso DTU, Esbensen Konsulting Engineers, Kvadrat oraz Schmidt Hammer Lassem Architects

SunTiles to modelowy przykład współpracy rzemiosła i wzornictwa, które połączyło siły z technologią i produkcją, by znaleźć nowe sposoby dla zrównoważonego rozwoju produktu.
Bazując na tradycji wyrobów tekstylnych, Astrid Krogh eksperymentowała z włóknami optycznymi, LEDs oraz bateriami słonecznymi. SunTiles jest rezultatem jej poszukiwań, niezwykłym połączeniem okiennych zasłon z bateriami słonecznymi. 
Zasłony te nie tylko ocieniają pomieszczenie, ale magazynują energię słoneczną, by ogrzać mieszkanie w chłodne dni.

 
 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018