www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

Wzornictwo przemysłowe - zrównoważony rozwój jako strategia działania

Wzornictwo przemysłowe narodziło się z potrzeby chwili, by wesprzeć produkcję przedmiotów na masową skalę. Jego głównym zadaniem była optymalizacja kosztów i czasu wytwarzania, jednak dodało przedmiotom czegoś więcej: własnego wyrazu i jakości poprzez wybór kształtów, zastosowanie kolorów i faktury.

Duńskie wzornictwo przemysłowe

Doskonałość w kreacji pięknych i łatwych w użyciu przedmiotów zawsze była głównym celem duńskiego wzornictwa przemysłowego. Firmy przez dekady stosowały wzornictwo, by podkreślić funkcję przedmiotu i jednocześnie zastosować doświadczenie użytkownika.
To podejście z ukierunkowaniem na wzornictwo było siła napędową innowacyjnych produktów audio-video takich firm jak 
Bang&Olufsen>>>,  sprzętu medycznego Novo Nordisk>>>, Bruel & Kjaer, włączników do światła firmy Lauritz Knudsen.

Zachowanie człowieka najważniejsze

Głównym zadaniem projektanta przemysłowego jest umiejętność postawienia siebie w sytuacji drugiej osoby, użytkownika.

Współpraca z antropologami, by zrozumieć ludzkie zachowania i przyzwyczajenia, inżynierami, by zastosować właściwy materiał jest konieczna, by efekt pracy projektanta zaspokoił potrzeby odbiorcy.
Skandynawskie wzornictwo przemysłowe ma długą tradycję w swym ukierunkowaniu na potrzeby człowieka, to podejście jest obecnie radykalnie rozwijane poprzez

Filozofię współpracy Z ludźmi, nie zaś DLA ludzi.


Zasadniczo nie ma produktu, który by do czegoś nie służył, i nie ma funkcjonalności, która by się obyła bez przedmiotu. Przed projektantami stoi zadanie integracji funkcji wielu przedmiotów i opracowanie strategii ich wzajemnego oddziaływania.

Warto jako przykłady wymienić tu takie duńskie produkty jak:
 • wózek inwalidzki Cheetach dla dzieci- projektu 3PRT z 2004 roku,
 • bielizna dla pacjentów ze stomą (projekt Astryd krogh i Annette Meyer, 2004 r),
 • strzykawka do insuliny NovoLet (Steve McGugan, 1989 r - na zdjęciu),
 • aparat słuchowy Microsund Pilot Designit z 2003 r.

 

Wzornictwo i innowacje ze Szwecji

Szwedzkie wynalazki stanowią jedynie część długiej listy innowacji powstałych w tym kraju przedmiotów, które uczyniły życie ich użytkowników dłuższym, lepszym, czy tylko bardziej wygodny. Wystarczy wymienić tu stymulator serca, który został wszczepiony już ponad 3,5 milionom osób, lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie, które ratują ludzkie życie co sześć minut, a zostały zastosowane już ponad 50 lat temu.

Któż z nas nie używa termometru wynalezionego w osiemnastym wieku przez Andersa Celsiusa, mieszkańca Uppsali... A oto inne przykłady innowacyjnego, szwedzkiego wzornictwa: 

 • zamek błyskawiczny,
 • bezpieczne zapałki,
 • antynikotynowa guma do żucia,
 • kartonowe opakowania do napojów Tetra Pak,
 • łożyska kulowe,
 • klucz nastawny (w Polsce zwany „kluczem francuskim”),
 • sztuczna nerka,
 • Bluetooth 

Zobacz więcej: Szwedzkie innowacje ułatwiają nam życie>>> 

 

Fińskie ekologiczne wzornictwo

Finlandię, jej koloryt i kulturę, światopogląd jej mieszkańców, można zrozumieć przez kilka „flagowych” produktów i zjawisk, które dobrze ją określają. Jednym z nich jest powszechnie znany:

 • Kuchenny ociekacz do naczyń
  Opracowany został przez Maiju Gebhard dla Finnish Association of Work Efficiency (Fińskiego Stowarzyszenia Wydajności Pracy) w połowie 1940 roku. Element niezwykle praktyczny i obecny niemal w każdej kuchni – eliminuje konieczność wycierania naczyń, a przy okazji działa prosto ekologicznie - bez użycia paliwa, energii elektrycznej czy baterii.
 • Nożyczki Fiskars z pomarańczowymi uchwytami. Zarejestrowane pod znakiem towarowym w 1967 r.od tego czasu sprzedano ponad miliard ich egzemplarzy. Wiele fińskich rodzin posiada parę tych właśnie nożyczek, które służą znakomicie od ponad 40 lat.

Zobacz więcej:
Fińskie flagowe produkty, czyli kultura, przyroda i wzornictwo >>> 

 

 

 

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018