www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO W TROSCE O ŚRODOWISKO

 Ludzie spędzają około 90 proc. czasu w pomieszczeniach, dlatego niezwykle ważne jest projektowanie i budowanie domów, które są energooszczędne, a zarazem w pełni komfortowe dla użytkowników.
W Europie budynki pochłaniają aż 40 proc. zużywanej energii, dlatego kwestia energooszczędnego budownictwa staje się coraz bardziej istotna ze względu na wymogi Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, a także planowanych oszczędności energii.
Budynki przyszłości to właśnie budynki zero emisyjne i energooszczędne i a jednocześnie wygodne i komfortowe.
 
Projekt VELUX:
Ekologiczny dom jednorodzinny
Home for Life Velux, w Aarhus (Jutlandia)

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom budownictwa mieszkaniowego VELUX stworzył koncepcję domów modelowych, które cechuje nie tylko wysoki poziom architektoniczny oraz komfortowe wnętrze, ale przede wszystkim oszczędność energii.

W ramach projektu Model Home 2020 realizującego założenia odwołujące się do idei zrównoważonego rozwoju w pięciu krajach Europy, powstaje sześć domów aktywnych o zminimalizowanym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej architekturze. 

 W 2009 roku ukończono dwa pierwsze domy w Danii – budynek jednorodzinny „Home for Life” w Aarhus oraz

budynek uniwersytecki „Green Lighthouse” w Kopenhadze, zobacz>>>.

Budowę domów modelowych „Sunlighthouse” w Austrii i „LichtActiv” w Niemczech zakończono w 2010, i obecnie otworzono je dla publiczności. Kolejne dwa budynki powstaną już wkrótce w Wielkiej Brytanii i Francji.


Home for Life

Do budowy domu jednorodzinnego na obrzeżach Aarhus w Danii zostały wykorzystane materiały i instalacje o najwyższych standardach energetycznych, które umożliwią spełnienie wymogów unijnych przewidzianych na 2020 rok.

Budynek został zaprojektowany tak, aby zużywał jak najmniej energii na oświetlenie i ogrzewanie.

Niezwykle istotne było optymalne rozmieszczenie okien, których powierzchnia odpowiada aż 40 proc. całkowitej powierzchni domu.

Duże przeszklenia pozwalają zoptymalizować doświetlenie światłem dziennym, a słońce przenikające do pomieszczeń odpowiada w 50 proc. na zapotrzebowanie na energię cieplną budynku.

Okna do poddaszy zostały wyposażone w elektryczne markizy i rolety zewnętrzne, które latem redukują dopływ ciepła słonecznego o 90 proc. i chronią pomieszczenia przed przegrzaniem, natomiast zimą zapobiegają utracie ciepła.

Na południowej połaci dachu zamontowano kolektory słoneczne, które zaspokajają około 65 proc. zapotrzebowania domu na energię do ogrzewania i podgrzewania wody, a także zasilają pompę ciepła.

W ten sposób powstał budynek samowystarczalny energetycznie, który nie jest uzależniony od zewnętrznych źródeł energii. Nadwyżki energii wyprodukowanej ze słońca w lecie są przekazywane do operatora energetycznego, natomiast gdy zapotrzebowanie jest większe w zimie, mogą być one wykorzystane.

Ponadto korzystanie ze źródeł energii odnawialnej oraz zjawiska pasywnego nagrzewania budynku, sprawia, że według wyliczeń w tym domu po 30 latach nadwyżka energii pokryje się z ilością energii pochłoniętej przy produkcji materiałów potrzebnych do jego budowy.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018