www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Wystawa Challenge Society w Kopenhadze
Duńskie Centrum Wzornictwa 13.04.2011 - 19.02.2012

 
 Danish Design Centre – Duńskie Centrum Wzornictwa
 
Celem działalności DDC jest promowanie duńskiego wzornictwa. W centrum można oglądać zarówno stałą ekspozycję poświęconą wybranym ikonom duńskiego i międzynarodowego wzornictwa XX wieku, jak i ekspozycje czasowe, poświęcone poszczególnym trendom i zjawiskom.
Nowe, pięciopoziomowe Centrum Wzornictwa znajduje się w sercu miasta, przy Bulwarze HC Andersena Boulevard. Ten imponujący budynek o szklanej fasadzie to kolejne dzieło sztuki projektanta Henninga Larsena.
W DDC mieści się także Café Dansk oraz sklep, w którym można kupić przedmioty zaprojektowane przez skandynawskich projektantów oraz książki o skandynawskim wzornictwie.

DDC
H.C. Andersens Boulevard 27, Kopenhaga V
www.ddc.dk

Wystawa Challenge Society w Kopenhadze
Czy wzornictwo jest rozwiązaniem problemów świata?

Czy wzornictwo jest rozwiązaniem problemów świata?

Nie jest, ale może w tym pomóc. Wystawa CHALLENGE SOCIETY, która została otwarta 13 kwietnia 2011 r. w Duńskim Centrum Wzornictwa, wyjaśnia, w jaki sposób można to uczynić.

Wystawa pokazuje, jak strategie w dziedzinie wzornictwa mogą pomóc w generowaniu nowej wartości ekonomicznej w prywatnych firmach i jak duńskie zakłady karne i domy spokojnej starości współpracują z projektantami, aby rozwiązać bardzo skomplikowane problemy, z jakimi mają do czynienia.

Prognozy są pesymistyczne…

W przyszłości będzie mniej pracowników opiekujących się rosnącą grupą osób starszych. System szkolnictwa załamie się, szpitale przestaną funkcjonować z powodu miliardowych deficytów, a na istniejący system opieki społecznej będzie wywierana znaczna presja. W 2050 roku na świecie będzie żyło 9,2 miliarda ludzi, a temperatura w Danii może wzrosnąć do 46 stopni Celsjusza. To tylko kilka z problemów, z jakimi będziemy borykać się w przyszłości. Sytuacja wymaga podjęcia działań już teraz.

Wyzwanie

Wystawa CHALLENGE SOCIETY pokazuje, jak z wyzwaniami tego typu daje sobie radę wzornictwo. Nie chodzi tu o wymyślanie nowych akcesoriów dla świata, ale o wymyślanie nowych sposobów, w jaki świat można projektować. Musimy projektować systemy i usługi tak, aby były dostosowane do skomplikowanych wymagań sektora publicznego i prywatnego w przyszłości, zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i firm.

„Inspiracją dla wystawy było to, że świat staje przed wyzwaniami o nieznanej dotychczas skali. Sytuacja ta wymaga zmiany nastawienia wszystkich grup społecznych. CHALLENGE SOCIETY pokazuje, jak dzięki strategiom w dziedzinie wzornictwa tworzone są rozwiązania, które zapewniają światu zrównoważoną przyszłość“, mówi Merete Brunander, specjalista ds. wzornictwa i innowacji w Duńskim Centrum Wzornictwa.


Holistyczne podejście w więzieniu

Jak pokazuje jeden z przykładów, holistyczne podejście do metody myślenia o wzornictwie zrewolucjonizowało codzienne życie więźniów i personelu jednego z oddziałów w Państwowym Zakładzie Karnym w Nyborg. Przemoc i groźby kierowane w stronę pracowników stały się typowym elementem złej atmosfery pracy, która prowadziła do ogromnej liczby dni wolnych. Wynajęte studio projektowe wykorzystało wszystkie strategie metody myślenia o wzornictwie, aby rozwiązać problemy. Zastosowało scenki, w których osadzeni wcielali się w rolę personelu i vice versa, oraz prosząc osadzonych o stworzenie kolażu ilustrującego życie w więzieniu.

Projektanci przeprowadzili wywiady ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i doszli do wniosku, że rozwiązania są proste; poprawili warunki panujące w pomieszczeniach i zainicjowali wspólne aktywności, takie jak sporty i gotowanie. Przemoc i groźby zniknęły, dzięki czemu atmosfera w więzieniu stała się bardziej pozytywna. W rezultacie zakład karny może zaoszczędzić ogromne kwoty publicznych pieniędzy, gdyż pracownicy rzadziej korzystają z dni wolnych.


Wystawa


Wykorzystując filmy, teksty i zdjęcia, wystawa pokazuje wiele przykładów tego, jak strategie w dziedzinie wzornictwa, prowadzące do prostych rozwiązań skomplikowanych problemów, pomagają ożywić nasze państwo opiekuńcze, jednocześnie zapewniając lepsze rozwiązania użytkownikom i wnosząc wartość dodaną dla przemysłu.

Wystawa zapoczątkowuje debatę na tema sposobów, w jaki należy stawić czoła wyzwaniom przyszłości, i pokazuje nam, jak czołowi teoretycy wzornictwa patrzą na takie problemy, jak przeludnienie, odpady, brak źródeł energii i zmiany klimatyczne.

Wystawa będzie otwarta of 13 kwietnia 2011 r. do19 lutego 2012 r.
 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018