www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Bornholm, Muzeum Sztuki

Bornholmskie muzea sztuki i rzemiosła 

Bornholm_Hasle_muzeum     
 

Bornholmskie Muzeum Sztuki (Bornholm Kunstmusem) w Helligdommen, 6km od Gudhjem
Otto Bruuns Plads 1, Ro
DK-3760 Gudhjem
 

Zobacz o architekturze Muzeum>>>

 

Gronbechs Gard, Muzeum Sztuki i Rzemiosła, w Hasle
Grønbechs Gård 4,DK-3790 Hasle

www.groenbechsgaard.dk

 

 
Bornholmskie muzea sztuki i rzemiosła
 
W połowie lat 30. XX wieku, Bornholm stał się duńskim i międzynarodowym ośrodkiem sztuki. Przybywali tu artyści znajdujący się w światowej awangardzie. Dla wczesnych modernistów bornholmska przyroda, skały, światło, morze, rybackie miasteczka i wioski były doskonałą scenerią dla malarskich eksperymentów.
 
Czasy te doskonale dokumentuje Bornholmskie Muzeum Sztuki (Bornholm Kunstmusem) w Helligdommen, malowniczo położone na północnym, klifowym brzegu Bornholmu.

Mieści się w nim stała ekspozycja sztuki i rzemiosła artystycznego, są również organizowane czasowe wystawy, 5-6 rocznie przy współpracy ze Szkoła Szkła i Ceramiki w Nexo.

Ekspozycja stała obejmuje m.in. prace Kristiana Zahartmanna, Michaela Anchera, Karla Issaksona, Olafa Rude, Edvarda Weie, Olufa Hosta, Niella Lergaarda, Kraestena Iversena i Richarda Mortensena.
 
Muzeum Sztuki leży niedaleko skalistego klifu Helligdomsklipper, czyli Świętych Skał, ok. 6 km na północ od Gudhjem, w otoczeniu jednego z najbardziej spektakularnych krajobrazów Danii – samym w sobie wartym obejrzenia.
 
 

 
Również sam budynek muzeum z 1993 roku jest niezwykły. Został zaprojektowany przez studio architektoniczne Fogh og Følne. Zajmuje powierzchnię 4000mkw,  zaś przez środek nowego skrzydła, dobudowanego w 2003 roku płynie w granitowym korycie Święty Potok Helligdomskilden.
 

 
Gronbechs Gard, Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Hasle
 
W starej kupieckiej kamienicy w centrum Hasle, na 1500mkw i trzech piętrach można zobaczyć wszystko, co najciekawsze i najcenniejsze w bornholmskiej sztuce. Nowe trendy wzornicze w ceramice i szkle, przenikanie się klasyki i eksperymentu. W tej ważnej, kulturalnej placówce organizowane są liczne wystawy, warsztaty i konferencje.
 
Zgromadzono tu również wybrane prace blisko 60 członków ACAB – bornholmskiego stowarzyszenia twórców sztuki i rzemiosła.
 


Gronbechs Gard, Hasle

 

© Copyright Rekta Consulting 2018