www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 


szwedzkie wzornictwo

Szwedzkie wzornictwo dzisiaj. 4 elementy. Przegląd współczesnych trendów >>>

 

O wystawie 4 elementy. Szwedzkie wzornictwo>>>


 

 

 

 

 

 

 

 

Nowości w szwedzkim wzornictwie

 

Wystawa „Cztery elementy. Szwedzki Design dzisiaj” przywołuje ideę czterech żywiołów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Chodzi o pokazanie, że zarówno przyroda, jak i wzornictwo wywierają wielki wpływ na nasze codzienne życie.

 

Skąd pomysł na połączenie designu z czterema żywiołami?

W starożytnej Grecji liczba cztery była uznana za „liczbę światową”, stanowiącą wyjaśnienie większości nurtujących ówczesnych ludzi kwestii. Starożytni uważali, że świat jest stworzony z czterech wielkich elementów: wody, ognia, ziemi i powietrza.

Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni, Margarita Bergfeldt Matiz, kuratorka wystawy, spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju pokazując, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji w kilku ostatnich latach.

Są to prace znanych i rozpoznawalnych w świecie projektantów i studiów projektowych, takich jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Raman, Front, Volvo Design team.

Współczesny design szwedzki pokazany jest w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa.

 

 

Zobacz rewelacyjny katalog!

 

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018