www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Lampa Fun Verner Panton

Inne prace projektanta
Verner Panton

Verner Panton - Lampa Ball Typ-F skandynawskie duńskie wzornictwo Verner Panton - lampa Panthella skandynawskie duńskie wzornictwo Panton, Krzesło Stożek (Cone Chair) skandynawskie duńskie wzornictwo 
 

Zobacz galerię zdjęć>>>

 

 

Lampy i żyrandole do domu przyszłości
Verner Panton

 Verner Panton i „rodzina lamp VP”

W ciągu swojej kariery, V.Panton zaprojektował i wprowadził do sprzedaży szereg nowoczesnych lamp z niepowtarzalną osobowością. Przegląd tej wspaniałej kolekcji możemy zobaczyć na stronie projektanta>>>

Wierząc w nieograniczoną możliwość form jakie można uformować z plastiku i metalu, stworzył nie tylko ponadczasowe wzory, ale również nową teorię funkcjonalności i wpływu jaki wywiera lampa na otaczające ją wnętrze.

Verner Panton  lampy skandynawskie duńskie wzornictwo


„Głównym celem mojej pracy jest prowokowanie ludzi do używania wyobraźni. Większość ludzi spędza swoje życie, mieszka w ponurym, szaro-beżowy otoczeniu i śmiertelnie boi się używać kolorów. Eksperymentując z oświetleniem, kolorami, tkaninami i meblami oraz wykorzystując najnowsze technologie, staram
 się pokazać nowe sposoby, aby zachęcić ludzi do korzystania z wyobraźni i uczynić swoje otoczenie bardziej ekscytujące" - mówił Verner Panton.

Verner Panton  lampa Ball skandynawskie duńskie wzornictwo
Najbardziej znane to model Panthella z 1971r, Lampa Fun, czy Żyrandol Ball dostępne w ofercie firmy Louis Poulsen, Vitra, Verpan.

Verner Panton marzył o projekcie domu „totalnego” wypełnionego produktami i projektami od ścian po sufit. Wśród ponad 120 zaprojektowanych przedmiotów (siedzisk, łóżek, zasłon, tkanin) nie zabrakło również lamp. Kilka z nich to modele – ikony wzornictwa.

Lampa Fun, 1964 – wisząca lampa z metalowych krążków połączonych cienkimi metalowymi obrączkami. Gdy lampa świeci, krążki odbijają światło.

Żyrandol Ball Typ F, 1969 – złożony z jednobarwnych, plastikowych kulek, zawieszonych na cienkich, przezroczystych drucikach .

Lampa Panthella, 1971 – stojąca lampa z plastiku, na cienkiej nóżce, z kloszem w kształcie miski

 

Verner Panton  lampy skandynawskie duńskie wzornictwo

 

© Copyright Rekta Consulting 2018