www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Lego

Legoland
Kraina zabawy w Billund

Legoland Lew Legoland - pelikany  Legoland - ulica
 
LEGOLAND ApS
Nordmarksvej
DK-7190  Billund
Denmark
 

Lego Architecture

Znana na całym świecie duńska marka Lego wypuściła właśnie kolejną edycję serii Lego Architecture. Tym razem na warsztat wzięto trzy miasta: Wenecję, Nowy Jork i Berlin.

W nowojorskim zestawie znajdziemy: Empire State Building, Chrysler Building, Statuę Wolności, Flatiron Building oraz One World Trade Center.

W weneckim bazylika św. Marka, most Rialto, oraz kampanilę św. Marka.

Natomiast niemiecką stolicę reprezentują miniaturowa Brama Brandenburska, słynna wieża telewizyjna, Reichstag i miniaturowe fragmenty muru berlińskiego.


Zobacz galerię zdjęć >>>


 

Marka LEGO
Duńskie klocki do zabawy

 

Markę LEGO znają wszyscy. Jej historia sięga roku 1932, kiedy to Ole Kirk Christiansen rozpoczął w jutlandzkiej wsi produkcję drewnianych zabawek i nazwał je LEGO (skrót od duńskich słów LEg GOdt, co oznacza „baw się dobrze”).

 

Pod koniec lat 40. wprowadzono na rynek pierwowzór dzisiejszych klocków z tworzywa sztucznego, a w 1958 r. zmodyfikowano wnętrze klocków, dodając wzmacniające konstrukcję rurki. Odtąd rozpoczął się triumfalny marsz LEGO do dziecięcych pokoi w ponad 130 krajach świata.

 

LEGOLAND w Billund: Kraina zabawy


Legoland w Billund powstał w 1968 r. Jest to miejsce niezwykłe. Nie tylko dlatego, że wiąże się z historią „od pucybuta do milionera”. Położony wśród pól, nasycony klimatem duńskiej prowincji – już sam dojazd tutaj wprawia w dobry nastrój.
A gigantyczne klocki LEGO, umieszczone na poboczu drogi, dodatkowo oznajmiają, że zbliżamy się do krainy zabawy.


Legoland podzielony jest na kilka tematycznych działów. Najstarszą, być może mniej ekscytującą, ale także widowiskową część parku stanowi Miniland. Z ponad 20 milionów klocków zbudowane są najbardziej charakterystyczne budowle świata, jak np. Biały Dom, Statua Wolności. Jest też lotnisko, na którym kołują samoloty, są kanały z pływającymi statkami. Wszystko bajecznie kolorowe i w wersji mini – doprawdy można poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów.

Bliższe zwiedzanie tej części parku można sobie jednak zostawić na koniec. Wszystkie ruchome atrakcje Legolandu, jak kolejki, łodzie itp. przestają działać na godzinę przed oficjalnym zamknięciem parku i wtedy jest czas na obejrzenie Minilandu (ew. zakupy w firmowym sklepie LEGO).

Legoland w Danii

Sklep on-line

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018