www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolding
Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt w Kolding Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt w Kolding Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt w Kolding  
TRAPHOLT
Æblehaven 23
6000 Kolding
+45 76 30 05 41
 
Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt w Kolding
Jutlandia

 

Poruszając się na południe Jutlandii napotykamy Kolding, malownicze miasto leżące na fiordem. Jego niewątpliwą ozdobą jest średniowieczny zamek, ale również Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt. Znajdują się w nim najlepsze przykłady duńskiej sztuki meblarstwa, reprezentowane przez meble projektów Kaare Klinta, Borge Mogensena, Funn Juhla i oczywiście Arne Jacobsena, Vernera Pantona i Nanny Ditzel.

 

Trapholt - Muzeum Sztuki Współczesnej
Imponująca kolekcja mebli w Trapholt ilustruje rozwój duńskiego meblarstwa od początku XX wieku do czasów współczesnych. Wiele z prac włączonych do kolekcji zostało zaprojektowanych przez Kaare Klinta i jego studentów, którzy tworzyli tradycyjne, drewniane meble używając specjalnych technik umożliwiających pracę z tym materiałem. Był to szczególny wyróżnik tej grupy na tle ówczesnych projektantów zainspirowanych Bauhausem, produkujaych stalowe meble na masową skalę.

Funkcjonalizm lat 30. reprezentowany jest przez takich projektantów, jak Mogens Lassen i Poul Henningsen, natomiast Børge Mogensen, Hans J. Wegner, Finn Juhl i Mogens Koch reprezentują „złoty wiek“, tj. lata 40. i 50.

Industrializacja w produkcji mebli, do której doszło po zakończeniu drugiej wojny światowej, reprezentowana jest przez wiele prac Arne Jacobsena, który podobnie jak Poul Kjærholm, w pełni wykorzystywał nowe materiały i metody produkcji, jakie pojawiły się w tym czasie.

Nowy styl życia i formy spędzania wolnego czasu, które stały się popularne w latach 60., ilustrują prace Vernera Pantona, natomiast projektanci nowego pokolenia, którzy wnieśli ważny i oryginalny wkład w tradycję, reprezentowani są przez prace Nanny Ditzel, Nielsa Gammelgaarda, Nielsa Jørgena Haugesena, Bernta Pedersena oraz Torbena Skova.

Zobacz: Kubeflex - letni dom Arne Jacobsena

www.trapholt.dk

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018