www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolekcja prac
Bjarke Ingels

   
 

Wybrane projekty
Bjarke Ingels

Najnowsze, nagrodzone projekty:

 

Faroe Islands Education Centre,Thorshavn, Wyspy Owcze (zwycięstwo w konkursie, grudzień 2009)

World Village of Women Sports, Malmö, Szwecja (zwycięstwo w konkursie, listopad 2009)

Shenzhen International Energy Mansion, Shenzhen, Chiny (zwycięstwo w konkursie, wrzesień 2009)

Biblioteka Narodowa w Astanie, Astana, Kazachstan (zwycięstwo w konkursie, sierpień 2009)

Nowy ratusz w Tallinie, Tallin, Estonia (zwycięstwo w konkursie, czerwiec 2009)

Kaufhauskanal, Hamburg, Niemcy (zwycięstwo w konkursie, kwiecień 2009)

New Tamayo Museum, Meksyk (zwycięstwo w konkursie, kwiecień 2009)

The Battery, Kopenhaga
Plan generalny wyspy Zira
Superkilen, Kopenhaga, Dania (zwycięstwo w konkursie 2008, zakończenie budowy 2011)

Pawilon duński, EXPO 2010, Szanghaj, Chiny

Figura Ósemki/dom BIG [ang. The Figure of Eight/BIG House], Ørestad, Kopenhaga (w budowie, zakończenie budowy w 2010 r.)

Narodowe muzeum morskie, Helsingor, Dania (w budowie, zakończenie budowy 2011/12)

Górskie Mieszkania [ang. Mountain Dwellings], Ørestad, Kopenhaga (ukończono w 2008)

Budynek Ludowy [ang. People's Building, Szanghaj, Chiny

Siedziba Sjakket, Kopenhaga (ukończono w 2007)

Szpital psychiatryczny Helsingørl, Elsinore, Dania (ukończono w 2005)

Budynki mieszkalne VM, Ørestad, Dania (ukończono w 2005)

Morskie Schronisko Młodzieżowe, Amager, Dania (ukończono w 2004)

Przystań na wyspie Brygge, 2500 m2 (ukończono w 2003) 
Bjarke Ingels
Architekt

 

Bjarke Ingels (ur. 2.10.1974 r. w Kopenhadze) - duński architekt. Jest szefem biura architektonicznego Bjarke Ingels Group, które założył w 2006 r.  

Ingels o pracach BIG mówi: Próbujemy robić coś, co jest przedłużeniem duńskiego sposobu myślenia, nie projektujemy tylko dla zabawy. Oczywiście lubimy się dobrze bawić i podchodzimy do zabawy na poważnie, ale nasze budynki wyglądają inaczej ponieważ pełnią różne funkcje. Elektrownia będzie wyglądać jak stok narciarski, ponieważ w rzeczywistości nim jest.

 

Zapytany o to, czy duże, ambitne struktury, które projektuje jego pracownia, mogą przetrwać stulecia, odpowiedział: Jest tylko jeden sposób na wybudowanie czegoś, co będzie trwać wiecznie i nie chodzi tu o wybór materiałów. Nawet piramidy zamieniłyby się w ruinę, gdyby przestano o nie dbać. Jeśli budynek pozostaje ważny dla ludzi żyjących w pobliżu, wtedy opiera się czasowi.

 

Źródło: CNN Style

Całą rozmowę z Bjarke Ingelsem w programie CNN Style można obejrzeć tutaj>>>

 

Początek kariery
Budynki mieszkalne VM w Ørestad, Dania
Bjarke Ingels Group
Filozofia projektowania
Kariera wykładowcy


Początek kariery
Bjarke Ingels studiował architekturę na Akademii Królewskiej w Kopenhadze i Technica Superior de Arquitectura w Barcelonie, gdzie otrzymał dyplom w 1998 r. Jako student trzeciego roku założył własne biuro i wygrał swój pierwszy konkurs. W latach 1998-2001 pracował w Rotterdamie dla Rema Koolhaasa w Office of Metropolitan Architecture (OMA).

 

Budynki mieszkalne VM w Ørestad, Dania
W 2001 r. Bjarke Ingels wrócił do Kopenhagi, aby wraz z Julienem de Smedtem, z którym pracował w OMA, założyć biuro architektoniczne PLOT. Firma szybko odniosła sukces, a jej nowatorskie projekty zdobyły duże uznanie w kraju i za granicą. Przyznano jej nagrodę Złotego Lwa na Weneckim Biennale Architektury w 2004 r. za projekt nowego domu muzyki w norweskim Stavanger. Pierwszym znaczącym osiągnięciem biura były nagrodzone budynki mieszkalne VM w dzielnicy Kopenhagi Ørestad z 2005 r. Pomimo sukcesu biuro PLOT przestało istnieć w styczniu 2006 r. - Bjarke Ingels założył Bjarke Ingels Group, BIG, a jego były partner JDS / JULIEN DE SMEDT ARCHITECTS.

Zobacz galerię zdjęć i opis,  budynki mieszkalne VM>>

Bjarke Ingels Group
W BIG, Bjarke Ingels kontynuuje ideologię zapoczątkowaną w PLOT i pracuje nad wieloma dużymi projektami zarówno w Danii, jak i za granicą. Są wśród nich dom BIH, "Górskie Osiedle" ooraz VM Bjerget w dzielnicy Kopenhagii Ørestad, nowe duńskie narodowe muzeum morskie w Helsingor, projekty hoteli w Norwegii, wieżowiec zaprojektowany w kształcie chińskiego znaku dla „ludu“ Szanghaju, plan generalny przekształcenia byłej bazy marynarki wojennej oraz terenów zdewastowanych przez przemysł naftowy w bezemisyjny kurort oraz miasto rozrywki w okolicach Baku w Azerbejdżanie, (obszar ten będzie w kształcie przypominał siedem wzgórz) oraz muzeum, z którego rozciągać się będzie widok na stolicę Meksyku.

Używając nazwy BIG Banner, Bjarke opubikował ostatnio „Yes is more - an archcomic on architectural evolution".
24 czerwca 2009 r. wygłosił referat na prestiżowej konferencji TED w brytyjskim Oksfordzie.

Zobacz nagrodzony projekt, Górskie Osiedle w Kopenhadze>>>

powrót do początku

Filozofia projektowania
Pytany o wyjaśnienie swoich pomysłów, Bjarke Ingels mówi:
„Z historycznego punktu widzenia architektura zdominowana jest przez dwie przeciwstawne sobie siły. Z jednej strony pełna szalonych pomysłów awangarda. Czerpiąc pomysły z filozofii, mistycyzmu lub fascynacji formalnym potencjałem komputerowych wizualizacji, jest ona często tak oderwana od rzeczywistości, że potrafi być tylko ekscentrycznym kuriozum. Z drugiej strony mamy dobrze zorganizowanych korporacyjnych konsultantów, którzy budują przewidywalne i nudne pudełka o wysokim standardzie. Wydaje się, że architektura okopała się na dwóch równie bezproduktywnych pozycjach: jest albo naiwnie utopijna, albo przerażająco pragmatyczna. My wierzymy, że jest trzecia droga, która przebiega przez ziemię niczyją pomiędzy tymi skrajnościami lub na małym ale bardzo żyznym obszarze, na którym się one zazębiają. Pragmatyczna architektura utopijna, która stawia sobie za praktyczny cel tworzenie doskonałych miejsc ze społecznego, ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia."

 

Kariera wykładowcy
Oprócz prowadzenia biura architektonicznego, Bjarke często wykłada gościnnie na Wydziale Architektury Rice University oraz Harvard Graduate School of Design a obecnie także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Columbia.

powrót do początku

Bjarke Ingels Group – BIG

Bjarke Ingels Group, Mountain Dwelling, w portalu bryla.pl

Bjarke Ingels Group – realizcje, galeria zdjęć w portalu bryla.pl

 

© Copyright Rekta Consulting 2018