Tradycyjny, zbudowany z czerwonej cegły budynek Kopenhaskiej Biblioteki Królewskiej mieści się w ogrodach królewskich, na terenach przyległych do dawnych portowych kanałów.
Ta elegancka, XIX-wieczna budowla jest miejscem, gdzie zdeponowano m. in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena oraz Sorena Kierkegaarda.
W 1999 r. do zabytkowego gmachu dobudowano nowy, ośmiopiętrowy obiekt, zaś obydwa budynki połączono przeszklonym mostem przerzuconym nad ruchliwą ulicą.
Ta niesamowita budowla nazywana Czarnym Diamentem, została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Schmidt, Hammer & Lassem z Aarhus na Jutlandii.
Zewnętrzne ściany Biblioteki zostały zbudowane z czarnego granitu i przyciemnianego szkła. Granit pochodzący z Zimbabwe został pocięty na masywne bloki, każdy o wadze 75 kg, i wypolerowany we Włoszech.
W efekcie możemy podziwiać niezwykły widok jakim jest prawie lustrzane odbicie przepływających statków, jachtów i błyszczącej w słońcu wody kopenhaskiego portu.
We wnętrzach Biblioteki urządzono także Narodowe Muzeum Fotograficzne, halę koncertową i wystawową. Dziś jest to jedna z największych bibliotek w Europie, ze zbiorami liczącymi 21 milionów woluminów.