www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Biblioteka Czarny Diament
Kopenhaga

    
The Royal Library,
Soren Kierkegaards Plads 1
DK-1016 Copenhagen K
Biblioteka Czarny Diament
Diament na kopenhaskim nabrzeżu

 

KOPENHASKA BIBLIOTEKA KRÓLEWSKA

 

Dziewiętnastowieczny, ceglany budynek mieści się w ogrodach królewskich na terenie dawnego kanału portowego. Zdeponowano tutaj m. in. rękopisy Karen Blixen, Hansa Christiana Andersena oraz Sorena Kirkegaarda.
W 1999 r. do zabytkowego gmachu dobudowano nowy, ośmiopiętrowy obiekt, obydwa budynki połączono zaś przeszklonym mostem przerzuconym nad ruchliwą ulicą.

Ta niesamowita budowla nazywana Czarnym Diamentem, została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Schmidt, Hammer & Lassem z Aarhus na Jutlandii.
Zewnętrzne ściany Biblioteki zostały zbudowane z czarnego granitu i przyciemnianego szkła. Granit pochodzący z Zimbabwe został pocięty na masywne bloki, każdy o wadze 75 kg, i wypolerowany we Włoszech. W efekcie możemy podziwiać niezwykły widok jakim jest prawie lustrzane odbicie przepływających statków, jachtów i błyszczącej w słońcu wody kopenhaskiej zatoki.

We wnętrzach Biblioteki urządzono także Narodowe Muzeum Fotograficzne, halę koncertową i wystawową. Dziś jest to jedna z największych bibliotek w Europie, ze zbiorami liczącymi 21 milionów woluminów.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018