www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolekcja prac
Jacob Jensen

     
Jacob Jensen
Twórca ikon wzornictwa dla Bang & Olufsen

Jacob Jensen - ur. w 1926 r. w Kopenhadze – jeden z twórców wzornictwa przemysłowego.

Młodość
Edukacja
Pierwsze studio wzornictwa przemysłowego w Skandynawii
Jacob Jensen Design
Bang & Olufsen (B&O)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Inne produkty
Nagrody
Marzenie o żeglowaniu
Zmiana pokoleniowa

Jacob Jensen jest synem tapicera Alfreda Jensena i jego żony Olgi Jensen. Wychował się w trudnym środowisku w dzielnicy Vesterbro, przerwał edukację w siódmej klasie, ukończył praktykę tapicerską w 1946 r. i przez kilka miesięcy podróżował, co mieli w zwyczaju robić młodzi rzemieślnicy. W 1947 r. jego ojciec założył własny warsztat meblarski w kopenhaskiej dzielnicy Gartnergade, w którym Jacob zaczął pracować. Tam projektował meble (jednym z nich była rozkładana kanapa) i zaczął projektować krzesła. Ktoś go przypadkiem zauważył i zachęcił do podjęcia studiów w Duńskiej Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosła (nazwa duńska: Kunsthåndværkerskolen).

powrót do początku

Jensen został przyjęty w 1948 r. na wydział meblarski Duńskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, gdzie był jedynym tapicerem wśród 11 meblarzy, wśród których był m.in. Poul Kjærholm. Szkoła ta wychowała wielu projektantów mebli, którzy spopularyzowali duńskie meblarstwo na całym świecie. Duńskie wzornictwo zyskało światowe uznanie w czasie, gdy Jacob studiował. Studia opierały się na metodach projektowania opracowanych przez Kaare Klinta, których nauczali między innymi Hans J. Wegner i Jørn Utzon. Utzon wprowadził zupełnie nowy kurs „Wzornictwa przemysłowego", na który Jacob Jensen się zapisał i ukończył go jako jedyny student. Jacob Jensen ukończył Duńską Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosła w 1952 r.
 

powrót do początku

Pierwsze studio wzornictwa przemysłowego w Skandynawii
W 1952 r. w Skandynawii było tylko jedno studio zatrudniające projektantów przemysłowych. Było to kopenhaskie studio Bernadotte & Bjørn, w którym jednym z partnerów był syn szwedzkiego króla Sigvard Bernadotte. Jacob Jensen pracował tam w latach 1952-1958, a od 1954 r. był jego szefem. Zdobył tam ogromną wiedzę o rozwijającym się rynku. Według Bernadotte to właśnie Jacob Jensen zaprojektował w 1955 r. miskę Margrethe, która była najbardziej udanym produktem firmy i jest wciąż produkowana.

W 1956 r. Jacob Jensen pojechał do USA, gdzie pracował dla kilku czołowych studiów projektowych, a wśród kontaktów zdobytych przez Bernadotte byli: gwiazda wzornictwa Raymond Loewy z Nowego Jorku oraz studio projektowe Latham, Tyler & Jensen (LTJ) z Chicago. Przebywając w Chicago, Jacob Jensen został szczególnie zainspirowany przez Richarda Lathama. Latham patrzył na wszystko w kategoriach przetrwania i czerpał zarówno z amerykańskiej tradycji zorientowanej na rynek, jak i idealistycznej tradycji inspirowanej Bauhausem. W 1960 r. Jacob został partnerem w LTJ i dbał o interesy firmy w Europie do 1975 r.

 powrót do początku

Jacob Jensen Design
W 1958 r. Jacob Jensen otworzył własne studio projektowe na Strandgade w Kopenhadze. Po niedługim czasie zatrudniające już ośmiu pracowników studio Jacob Jensen Design przeniosło się do dzielnicy Frederiksberg. W wyniku tej zmiany pojawiło się więcej obowiązków związanych z zarządzaniem firmą niż z projektowaniem, co w rezultacie zdecydowało o zmniejszeniu liczby pracowników do dwóch i przeniesieniu się z miasta do wsi Jyllinge. W tym okresie Jacob Jensen zrealizował duży projekt wzorniczy dla General Electric, który dotyczył zestawów hi-fi przyszłości. General Electric nie skorzystał z projektu, który później stał się podstawą formy i strategii Bang & Olufsen.

W 1966 r. studio Jacob Jensen Design przeniosło się do swojej aktualnej siedziby w miejscowości Hejlskov nad cieśniną Limfjord. Dom ten jest nowoczesną fortecą wybudowaną przez Jacoba Hermanna, który był nauczycielem Jensena w Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosła. Jest on położony w pięknym i odizolowanym miejscu na krawędzi fiordu. Następnie wprowadziła się tam jego amerykańska żona Patricia i trójka ich dzieci: Thomas, Katja i Timothy.

 powrót do początku

Bang & Olufsen (B&O)
Przeprowadzka do Hejlskov była w pewnym stopniu związana z nowym klientem Jacoba Jensena - firmą B&O, mającą siedzibę w oddalonym o 50 kilometrów od Hejlskov mieście Struer. Współpraca ta rozpoczęła się w 1964 r. i w różnych formach trwała do 1991 r. W tym okresie Jacob Jensen zaprojektował dla B&O ponad 200 produktów i stworzył ekskluzywną formę, dzięki której firma zdobyła międzynarodowe uznanie i znalazła swoją niszę. Współpraca z Jensenem pozwoliła firmie Bang & Olufsen wejść na obszary dotąd nie brane pod uwagę. Wyprodukowany przez nich sprzęt nadal osiąga wysokie ceny, co zawdzięcza m.in. swojemu nowoczesnemu stylowi.

 powrót do początku

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Projekty Jacoba Jensena są wystawiane w wielu muzeach sztuki i wzornictwa na całym świecie. Najważniejszą wystawą międzynarodową była indywidualna wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku w 1978 r.: “Bang & Olufsen – Design for Sound by Jacob Jensen”. Na wystawę składało się 28 produktów audio. Zarówno przed wystawą, jak i po niej MoMA kupiła projekty Jacoba Jensena do swojej kolekcji stałej i dziś jest w posiadaniu 19 z nich.

 powrót do początku

Inne produkty
Jacob Jensen jest znany głównie ze swoich projektów sprzętu do odtwarzania muzyki dla Bang & Olufsen, ale jako projektan przemysłowy zaprojektował ponad 500 produktów dla wielu klientów. Są wśród nich aparaty słuchowe dla GN Danavox, zestaw hi-fi dla General Electric, krzesła biurowe dla Labofa, telefony dla Alcatel-Kirk, szpule kabli dla JoJo, turbiny wiatrowe dla Vestas, sprzęt kuchenny dla Gaggenau Haugeräte a także zegarki, telefony, stacje meteorologiczne i wiele innych pod marką JACOB JENSEN.

 powrót do początku

Nagrody
Studio Jacob Jensen Design otrzymało około 70 nagród za projekty na całym świecie, w tym w USA, Japonii, Niemczech, Włoszech, Austrii i Anglii. W Danii Jacob Jensen dziewięciokrotnie zdobył nagrodę ID, jest kawalerem Orderu Dannebroga i jest także wpisany na prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych listę „Wielkich Duńczyków“.

 powrót do początku

Marzenie o żeglowaniu
W 1981 r. Jacob Jensen spełnił swoje marzenie o żeglowaniu. Razem ze swoją drugą żoną Hanne i dziećmi Troelsem i Toke, przepłynął kanałami przez Europę do Morza Śródziemnego i rodzina osiadła na Majorce. Przez jakiś czas studio było prowadzone z Majorki, a w Hejlskov pracowali asystenci. Obecnie Jacob Jensen ze swoją trzecią żoną Nanną wciąż spędza zimy za granicą a żeglarstu oddaje się latem w Danii.

 powrót do początku

Zmiana pokoleniowa
W 1990 r. firmę przejął Timothy Jacob Jensen - najmłodszy syn Jacoba z pierwszego małżeństwa. Timothy praktykował u ojca w latach 1978-1981, a w tej chwili jest właścicielem, dyrektorem i głównym projektantem. Z Timothym u steru, studio wciąż cieszy się ogromną popularnością a jego projekty zdobywają wiele nagród. Poza tym Timothy stworzył międzynarodową linię produktów pod marką JACOB JENSEN. W skład firmy JACOB JENSEN wchodzą dziś: JACOB JENSEN HOLDING, JACOB JENSEN DESIGN i JACOB JENSEN BRAND. Sam Jacob Jensen wciąż aktywnie projektuje dla tego studio.

powrót do początku

Strona korporacji Jensen Design

 

© Copyright Rekta Consulting 2018