www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Lampa PH Henningsen

Lampa PH
Poul Henningsen

W roku 1925 projektant Poul Henningsen stworzył pierwszą lampę PH, której nadał później niezliczoną ilość form. Dzisiaj lampy PH znane są na całym świecie i są jednym z najlepszych przykładów wzornictwa przemysłowego.
 
 
 

Inne projekty
Poul Henningsen

Henningen, Lampa ArtichokeHenningen, Lampa contrast Henn ingen,lampa Red Table 

Dobre wzornictwo nigdy nie wychodzi z mody.


Świat wzornictwa ma swoje mody i gwiazdy jednego sezonu, ale są też przedmioty klasyczne, takie jak lampy PH. Poul Henningsen dokonał swego dzieła dzięki owocnej współpracy z Louisem Poulsenem, którego nazwisko także jest dziś synonimem lampy PH. Poulsen produkował lampy od 1924 roku, po czym rozpoczął współpracę z Henningsenem.

 

Poul Henningsen
1894–1967, projektant, architekt, pisarz, artysta.

Działając na tle radykalnego ruchu kulturalnego lat 20. XX wieku, wykazał się inwencją w wielu dziedzinach. Sławę zdobył jako twórca lampy PH, ale był również autorem projektów architektonicznych nacechowanych funkcjonalizmem i wywarł znaczny wpływ jako architekt Tivoli. Jako polemista i prowokator artystyczny w swojej ciągłej walce z konwencjami i moralizatorstwem bronił wolności i naturalności form.
 
 
Lampa PH
Poula Henningsena

W roku 1925 projektant Poul Henningsen stworzył pierwszą lampę PH, której nadał później niezliczoną ilość form. Dzisiaj lampy PH znane są na całym świecie i są jednym z najlepszych przykładów wzornictwa przemysłowego.

 

Forma i funkcja
Poul Henningsen pracował nad projektem lampy PH 10 lat. Dzisiaj ogromna ilość różnych typów lampy PH rzuca swoje dyskretne światło na całym świecie w domach i miejscach publicznych. PH to lampy dla każdego i do wszelkich celów, lampy, które stały się jedną z ikon światowego wzornictwa. A wszystko dzięki Poulowi Henningsenowi, który nie tylko stworzył znakomite połączenie formy i funkcji, ale wynalazł lampę, która daje doskonałe światło

 

Dobra inwestycja
Siedemdziesiąt pięć lat po pojawieniu się prototypu, lampy Poula Henningsena sprzedają się jak nigdy dotąd, a najczęściej kupowanym modelem jest PH-5. Starsze modele osiągają na aukcjach bardzo wysokie ceny, już dawno bowiem stały się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów i dobrą inwestycją. Geniusz tego wynalazku polega na tym, że światło PH nie razi w oczy, a jednocześnie jest na tyle silne, że można przy nim czytać i pracować. A ponadto lampa PH jest piękna, niezależnie od tego czy jest to mała lampka nocna, duża lampa sufitowa, wielopłaszczyznowe kandelabry czy ogromne lampiony z miedzianymi elementami, które Henningsen stworzył dla kopenhaskiej restauracji Langelinpavillon.

Wynalazca-samouk i architekt
Pierwsza lampa PH powstała w 1926 roku. Legenda mówi, że Poul Henningsen wymyślił ją przy filiżance kawy. W rzeczywistości prototyp PH był rezultatem intensywnych badań i eksperymentów. Henningsen urodził się w czasach lampy naftowej, ale kiedy w okresie pierwszej wojny światowej zaczęło upowszechniać się światło elektryczne, właśnie lampa PH miała być sposobem na jego powszechne wykorzystanie. Owładnięty myślą o własnościach i potencjale elektryczności, pierwszych eksperymentów Henningsen dokonał w latach 1915–1920.


Szczudła i rower
Poul Henningsen (1894–1967) był wynalazcą-samoukiem i architektem. Mając 14 lat, wymyślił najwyższe szczudła, a kilka lat później rower, który sam się pompował. W roku 1924, w ramach przygotowań do wystawy wzornictwa przemysłowego w Paryżu, zorganizowano konkurs na domowe oświetlenie. Henningsen wziął w nim udział i zdobył sześć nagród. On sam uważał, że stało się tak dlatego, że znał jednego z jurorów. Ale na jesieni raz jeszcze pokazał swój ogromny talent, kiedy zaprojektował pierwszą lampę PH złożoną z trzech elementów, którymi można było kontrolować kąt padania światła.

Lampy dla Slotsholm
Swój geniusz wykazał też pięć lat wcześniej, kiedy skonstruował latarnie uliczne dla rejonu Slotsholm w Kopenhadze. Rzucały one światło w promieniu siedem razy dłuższym od wysokości słupa latarni, a obliczenia Henningsena okazały się tak precyzyjne, że pomiędzy strumieniami światła nie było żadnych ciemnych miejsc. Niezależnie od wielkości lampy Henningsen wykazywał, że jest mistrzem wzornictwa i oświetlenia. Zasadę konstrukcyjną lampy PH Hennigsen rozwijał aż do końca swoich dni, zostawiając nam ponad 100 różnych jej modeli.

Park Tivoli w Kopenhadze
i obracające się lampy Poula Henningsena

Zobacz więcej>>>

 

Dobre wzornictwo nigdy nie wychodzi z mody
Świat wzornictwa ma swoje mody i gwiazdy jednego sezonu, ale są też przedmioty klasyczne, takie jak lampy PH. Poul Henningsen dokonał swego dzieła dzięki owocnej współpracy z Louisem Poulsenem, którego nazwisko także jest dziś synonimem lampy PH. Poulsen produkował lampy od 1924 roku, po czym rozpoczął współpracę z Henningsenem.

Sprzedaż i marketing
Lampa PH jest niepowtarzalna i Poulsen od samego początku zadbał o to, by świeciła na różnych kontynentach. Prowadził zdecydowane działania marketingowe, dzięki którym lampa zdobywała coraz większą popularność. Lampy PH znalazły zastosowanie najpierw w świecie przemysłu i w miejscach publicznych. Popyt wśród prywatnych odbiorców był nieco niższy, ponieważ projekty Henningsena uchodziły za zbyt awangardowe, a światło lampy z białymi kloszami uważano za zbyt zimne. Henningsen szybko wrócił myślą do czasów lampy naftowej i jej delikatnej, złotej poświaty, po czym zaczął projektować szkło do lamp w ciepłych kolorach takich jak żółć i czerwień. Szkło bursztynowe to jedno z kolejnych wcieleń klasycznego modelu lampy PH.

PH to gwarancja jakości
Poul Henningsen poświęcił się stworzeniu i doskonaleniu projektu lampy, kiedy był jeszcze młodym człowiekiem. Światło dla ludzi było jego pasją. Historia lampy PH pokazuje, że dobre wzornictwo nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli coś potrafi przetrwać prawie osiemdziesiąt lat silnej konkurencji i prób naśladownictwa, znaczy to, że jest wyjątkowe. W świecie tanich podróbek litery „PH” pozostają gwarancją najwyższej jakości.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018