www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Skandynawskie wzornictwo znane ze swej prostoty jest źródłem materialnego i duchowego bogactwa - proste, funkcjonalne, naturalne.

Lata kryzysu ekonomicznego po drugiej wojnie światowej doprowadziły do rozkwitu tego, co znane jest w świecie jako duńskie wzornictwo.

Hans J. Wegner, pierwszy duński projektant, który zdobył światową sławę, zawsze zaczynał swoją pracę od postawienia sobie pytania, jak zabrałby by się do tego wytrawny rzemieślnik – użyłby materiału tyle, ile potrzeba, nie więcej.

Trzeba mieć zawsze na względzie prostotę i funkcjonalność. Celem nie jest stworzenie dzieła sztuki, lecz zrobienie dobrego krzesła.

Powyższe zasady nie są ekspresją żadnego konkretnego stylu, ale wyrażają coś o wiele ważniejszego: szacunek dla wyznaczonego zadania i funkcjonalności.

Wegner to wyjątkowa postać, ale nie był on jedyny.

W latach powojennych w historii wzornictwa zapisali się też inni projektanci, dla których prostota była myślą przewodnią: Arne Jacobsen, Finn Juhl, Borge Mogensen, Henning Koppel, Poul Henningsen, Paul Kjorholm, Verner Panton i wielu innych.

Zapraszamy do fascynującej podróży śladami życia i twórczości projektantów ze Skandynawii!

 

 


 
 
© Copyright Rekta Consulting 2018