www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

 

 

 

 

Letni dom Emila Thorupa
Tisvilde, Dania

 
Wnętrze tygodnia: nowoczesny dom duńskiego projektanta
Anna Chwalińska, Elle Decoration

Emil Thorup, to znana postać na skandynawskiej scenie designu. Architekt projektant, właściciel wnętrzarskiej marki HANDVÄRK zaprasza do swojej letniej oazy.

 

Letni dom Emila Thorupa, znanego duńskiego designera, usytuowany jest w pobliżu Tisvilde, jednej z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych w Danii. Dodatkową zaletą tej lokalizacji jest fakt, że do centrum Kopenhagi można dojechać w niespełna 45 minut.

Elle Decoration>>>

 

 

 

 

 

 

 

 

Własne M w silosie zbożowym. Dania.

 

Często poruszamy problem rewitalizacji nieużywanych budynków industrialnych w miastach. Jednak nie możemy zapominać, że stare przemysłowe obiekty to także dylemat wielu wsi. Jak sobie z nimi poradzić? Architekci z C . F. Møller Architects zamienili jeden z duńskich silosów zbożowych na wysoki blok mieszkalny.

Zobacz więcej bryla.pl>>>

 

 

 

 

 

 

 

Styl Skandynawski - w poszukiwaniu prostoty, Cztery Kąty

Wiatr z północy, jak określano dokonania skandynawskich projektantów, rozwiał po świecie modę na przestronne, jasne i bezpretensjonalne wnętrza. Modę, która nie przemija.

Styl, zwany skandynawskim, wykreowali projektanci z Danii i Finlandii. Już w latach trzydziestych XX w. tworzyli dzieła nowatorskie, które do dziś nie straciły nic ze swej atrakcyjności. Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu nierozdzielnie była związana z jego funkcją (a nawet z niej wynikała), poszukiwali nowych technik i eksperymentowali z materiałami nieużywanymi przedtem w meblarstwie, np. z giętą sklejką.

Tekst: Małgorzata Safuta Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki 

 


 
Beobraźnia, Logo24, Tekst: Maks Suski

Przełom XIX i XX wieku. Świat wkracza w erę elektryczności i telekomunikacji. W tych czasach pełnych entuzjazmu, nadziei i wiary w przemysł, technikę i potęgę ludzkiego geniuszu wzrastał Peter Bang, urodzony w 1900 r. syn zarządcy dużego kopenhaskiego domu towarowego Illum.

Ojciec Petera, Camillo Cavour Bang (nazwany tak na cześć jednego z ojców zjednoczenia państwa... włoskiego) był człowiekiem bogatym i lubił otaczać się nowinkami. W swoim wielkim mieszkaniu miał światło elektryczne, telefon i gramofon. Do pracy jeździł najnowocześniejszym środkiem komunikacji - tramwajem elektrycznym - a niedługo potem został jednym z pierwszych w Danii właścicieli samochodu.....>>>

Historia firmy Bang&Olufsen opisana z prawdziwie literackim zacięciem>>

 

     
Styl skandynawski: siła prostoty, Cztery Kąty
 

 Wnętrza skandynawskie nie wyróżniają się niczym niezwykłym. Są po prostu wygodne i bardzo przyjazne, a do tego można je urządzić za niewielkie pieniądze. Pewnie dlatego tak je kochamy.

Naturalne, pełne światła, bezpretensjonalne - te określenia najlepiej oddają charakter duńskich, fińskich czy szwedzkich wnętrz. Służą one przede wszystkim wygodzie domowników, dlatego są tak praktycznie wyposażone i skromnie ozdobione. Mimo to prezentują się bardzo efektownie. To zasługa designerów z tych krajów, którym udało się połączyć funkcjonalność projektowanych przez siebie przedmiotów z ich ciekawym wyglądem
 
Elżbieta Błasikiewicz, Cztery Kąty
 

 

 Wystrój wnętrz: styl duński - prostota bez nudy

Elżbieta Błasikiewicz  (Cztery Kąty)

Początków stylu duńskiego należy szukać w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy to Kaarem Klint, twórca wydziału meblarskiego kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych, przeciwstawiając się surowemu funkcjonalizmowi panującemu wtedy we wzornictwie europejskim, próbował łączyć walory użytkowe przedmiotu z jego estetyczną formą. Style.
W duńskim wzornictwie taką samą wagę przykłada się i do funkcji przedmiotu, i do jego kształtu. Z rzadka widuje się regularne kubiczne formy, przeważają łagodniejsze dla oka zaokrąglone krzywizny. Uwagę zwracają też oryginalne, czasem wręcz fantazyjne detale.

Zobacz więcej>>>

 

 

ARCHIWUM                     

Peter Klint - Kuchnia Milano
Maria Tyniec, SMK, czerwiec 2011           18.07.2011

                                                                                                
To majstersztyk stolarstwa. Tradycyjny materiał
i rzemiosło w służbie nowoczesnego designu

 

polecamy artykuł i zdjęcia>>> 

 

Co zostało z tamtych lat
Maria Tyniec, SMK, czerwiec 2011                                                                                                   18.07.2011

Vintage może być torebka, para butów, sukienka. A także krzesło, lampa, serwis do herbaty, plakat, puszka po kawie, skuter, auto. Są miłośnicy wakacji w stylu vintage w przyczepie z lat 60. i kolekcjonerzy plakatów z epoki

 zobacz artykuł i galerię zdjęć>>>

 

Ile nóg ma krzesło? 

10.10.2009 artykuł na portalu domosfera.pl


Zwykłe, normalne krzesło ma ich cztery.
Ale co jakiś czas pojawiają się krzesła awangardowe, takie jak projekt młodego Duńczyka Kristiana Norhave.
Jego krzesło o nazwie Chair 2.1 to twórcza wariacja na temat tego mebla.


 Agata Ziółkiewicz, Duński pomysł na krzesło, www.domosfera.pl

 

 zobacz artykuł i galerię zdjęć 

 
 

 

Bryła.pl Przewodnik architektoniczny Kopenhaga TOP 10
  20.09.2010

 Najciekwasze realizacje architektoniczne w Kopenhadze wedle portalu bryla.pl. Świetna galeria zdjęć wraz z profesjonalnym opisem

 zobacz artykuł 

 

 

Kiedy design zbawia świat 
Maria Tyniec z Kopenhagi, Danish Design Center, dla Rzeczpospolitej, 

 03.08.2010

Czy krzesło może być amoralne? Czy rower może sam się chronić przed kradzieżą? Duńczycy mówią: tak Wystawa „10+ Design Forecast” w Danish Design Center zbudowana jest wokół liczby 10 i znaku +. Podsumowuje dziesięć lat XXI wieku, od green design (projektowania ekologicznego) po przedmioty, w których tworzeniu uczestniczą użytkownicy. Znak + oznacza wartości dodane, problemy, które design próbuje rozwiązywać.

 zobacz artykuł 

 

 

Miasta są dla ludzi, nie dla słoni
Jan Gehl w rozmowie z Michałem Wybieralskim, Poznań, Gazeta Wyborcza                                                               18.03.2010

Jan Gehl (ur. 1936), architekt i urbanista, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Pracował dla kilkudziesięciu miast na wszystkich kontynentach."Kopenhagenizuje" - używając jego okreslenia określenia - miasta na całym świecie".

zobacz artykuł 

 

Duński Pawilon EXPO 2010 Szanghaj - dobry wzór
wedle www.Architektura.info                                                                                                                                            2010

Duński Pawilon w Szanghaju na EXPO 2010 (autor Bjarke Ingles Group) miał nie tylko eksponować zalety Danii. Poprzez interakcje, odwiedzający mogli doświadczyć jednych z najlepszych atrakcji Kopenhagi, w tym między innymi miasta rowerów, portowego kąpieliska, naturalnego placu zabaw czy ekologicznego pikniku.


Zwiedzającym udostępniono 1500 rowerów oraz kąpielisko portowe wypełnione morską wodą pochodzącą z portu w Kopenhadze.
Po środku stanęła oryginalna rzeźba Małej Syrenki - dla odwiedzających Chiny - przykład duńskiego miejskiego stylu życia
 

  zobacz więcej

 

© Copyright Rekta Consulting 2018