www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kopenhga, nowa Opera

Wzornictwo a architektura
realizacje, ciekawe obiekty, detale

Teatr w Kopenhadze Radisson Royal w Kopenhadze Poul Heningsen - Lampa Artichoke 
 
 
Skandynawia jest trendy
Realizacje, ciekawe obiekty, detale

 

Skandynawskie stolice, a zwłaszcza Kopenhaga, przechodzą obecnie swego rodzaju metamorfozę i nabierają bardziej kosmopolitycznego charakteru.


Skandynawska lekkość
Wzornictwo i meble
Kawiarnie i restauracje
Nowa architektura
Rzeka wraca do miasta!
Duńska moda i sklepy
Muzyka i nocne życie

Skandynawska lekkość


Widoczna w architekturze skandynawska lekkość połączona z troską o funkcjonalność jest istotną cechą duńskiej współczesności. Lekkość ta charakterystyczna jest jednak także dla duńskiej tradycji wzornictwa i rzeźby – można ją dostrzec w ceramice eksponowanej w Middelfart czy Kopenhadze, szkle artystycznym prezentowanym w Ebeltoft lub wzornictwie meblowym w muzeum Trapholt w Kolding.

 

Wzornictwo i meble


Miłośnicy ciekawego wzornictwa pielgrzymują do Danii, by przyjrzeć się dziełom wielkich duńskich architektów, takich jak Arne Jacobsen czy Jorn Utzon, lub by odwiedzić galerie i aukcje oferujące oryginalne prace Poula Kjerholma, Hansa J. Wegnera i Borge Mogensena. Wzornictwo meblowe jest charakterystycznym elementem miasta widocznym w wielu kawiarniach i restauracjach – tutaj picie piwa prosto z butelki może zostać wybaczone, o ile robi się to w krześle projektu Arne Jacobsena!

 

Kawiarnie i restauracje


Nowoczesne, minimalistyczne kawiarnie można znaleźć w całym kraju, ale obecnie najbardziej modne są coffee-bary widoczne na niemal każdej ulicy. Podaje się tam kawę z najlepszej jakości ziaren, dlatego warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu miasta i wypić filiżankę. Zmieniają się również restauracje, które tworzą własną wersję kuchni skandynawskiej z wykorzystaniem najlepszych produktów duńskich.

 

Nowa architektura


Rozwija się także nowa architektura i wzornictwo. W ostatnich kilku latach zrealizowano wspaniałe projekty Henninga Larsena, takie jak Nowa Gliptoteka Carlsberga oraz nowy gmach Opery na wyspie Holmen w Zatoce Kopenhaskiej. Gmach Opery ma elewację z niemieckiego żółtego wapienia, a we foyer dominuje marmur sycylijski Perlatino. Ściany sali koncertowej wyłożone są klonem, a sufit zdobi 150 000 elementów z 24-karatowego złota.
Największym przedsięwzięciem architektonicznym ostatnich lat jest rozbudowa Królewskiej Biblioteki. Ten potężny czarny sześcian zwany „Czarnym diamentem” odbija się w wodach zatoki i sądząc z międzynarodowego zainteresowania, jakim się cieszy, należy go uznać za nowy symbol Kopenhagi.

 

Rzeka wraca do miasta! 
Oryginalne  wzornictwo pojawiło się także w projekcie nowego muzeum sztuki Aaros, w drugim co do wielkości mieście Danii, Aarhus, które mając energię dużego miasta, zachowuje przyjazny klimat.

W centrum miasta pojawiła się znowu rzeka, której koryto  do niedawna zakrywał betonem, a na nabrzeżu wyrosły kawiarnie i restauracje. Wiosenny dzień nad rzeką Aarhus z chłodnym piwem i kanapką smorebrod może stać się niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza jeśli zakończy się go wizytą w Sali Koncertowej, gdzie odbywają znakomite imprezy muzyczne z udziałem duńskich i zagranicznych artystów.

 

Duńska moda i sklepy


Duńskie wzornictwo stało się w ostatnich latach bardzo modne. Coraz liczniejsi projektanci mody zdobywają uznanie dla swoich marek w kraju i za granicą. Zamiast gonić trendy pojawiające się w Paryżu, Londynie czy Mediolanie, nowe pokolenie duńskich kreatorów mody kultywuje narodowe wzory i rozwija własny skandynawski styl.

 

Muzyka i nocne życie


Duńczycy uwielbiają muzykę – od wielkich festiwali pod gołym niebem po kameralne imprezy, podczas których można posłuchać jazzu, bluesa, folku, salsy, popu i rocka. Życie nocne w Danii to także muzyka na żywo. Obok kawiarni i restauracji pojawiło się wiele nowych lokali, w których gra się muzykę klubową i disco. Zapraszamy, ale pamiętaj, że Duńczycy zaczynają bawić się na dobre dopiero po północy i nie przestają aż do rana!

 

 


 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018