www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Najsłynniejsze dzieła
Johann Otto von Spreckelsen

    
Johann Otto von Spreckelsen
Architekt

Johann Otto von Spreckelsen (4.05.1929 r. – 16.03.1987 r.) - duński architekt.

Studiował na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, po jej ukończeniu przez całe życie projektował budynki i kierował ich budową.

Nadzorował budowy wielu nowoczesnych kościołów w Danii: Vangede Kirke w okolicach Kopenhagi (1974), Stavnsholt Kirke w mieście Farum (1981) oraz dwóch kościołów rzymsko-katolickich w Esbjerg i Hvidovre, których patronem jest św. Mikołaj. Jednak jego najbardziej znanym dziełem jest Wielki Łuk w paryskiej dzielnicy La Défense.

Johann Otto von Spreckelsen był skromnym człowiekiem, który w jednym z wywiadów powiedział, że "jest architektem, który wybudował trzy kościoły i jeden łuk".

Bardzo często wykorzystywał proste figury geometryczne, w szczególności kwadrat, co widać w zaprojektowanych przez niego kościołach i dekoracjach wnętrz, a nawet kościelnych organach.

Wygrał międzynarodowy konkurs na projekt Wielkiego Łuku w Paryżu ponieważ francuski prezydent Franois Mitterrand uznał, że jego pomysł jest najlepszy ze względu na swoją „czystość i siłę“. Ten mierzący ponad 100 metrów budynek został oddany do użytku w 1989 r., dwa lata po jego śmierci. Jest on przykładem niesamowitych możliwości, jakie w dzisiejszych czasach daje nam technologia, a inspiracją dla niego był pobliski Łuk Triumfalny.

Budynek znajduje się w sercu dzielnicy finansowej La Défense i jest zbudowany z granitu oraz marmuru Carrara. Z jego tarasu można podziwiać panoramę Champs-Élysées z Łukiem Triumfalnym, obelisk na Placu Zgody, ogrody Tuilleries a za nimi Luwr.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018