www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolekcja prac
Georg Jensen

    
Georg Jensen
Duński złotnik i projektant.

Georg Arthur Jensen (31.08.1866 r. – 2.10.1935 r.) - duński złotnik i projektant.

Jensen urodził się w 1866 r. jako syn szlifierza w miejscowości Raadvad położonej na północ od Kopenhagi. Kiedy skończył 14 lat zaczął terminować u kopenhaskiego złotnika. Praktyka w firmie Guldsmed Andersen zakończyła się w 1884 r., co pozwoliło młodemu Georgowi skoncentrować się na jego zainteresowaniach artystycznych.

Już w dzieciństwie Jensen marzył o tym, aby zostać rzeźbiarzem i teraz mógł zacząć kształcić się w tym kierunku na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył ją w 1892 r. i zaczął wystawiać swoje prace. Choć jego rzeźby z gliny były dobrze przyjmowane, utrzymanie się ze sztuk pięknych okazało się trudne i Jensen zajął się sztuką użytkową. Na początku był modelarzem w fabryce Bing & Grøndahl, a w 1898 r. wraz z Christianem Petersenem otworzył mały warsztat garncarski. Po raz kolejny jego prace zyskały uznanie, ale ich sprzedaż była na zbyt niskim poziomie, aby mógł się z tego utrzymać - w tym czasie był już wdowcem i miał dwóch małych synów.

W 1901 r. zrezygnował z tworzenia wyrobów ceramicznych i powrócił do złotnictwa i projektowania pod okiem mistrza Mogensa Ballina. Zmiana ta zmusiła Jensena do podjęcia przełomowej decyzji: w 1904 r. położył na szalę mały kapitał, który udało mu się zgromadzić, i otworzył własną, małą pracownię złotniczą przy Bredgade 36 w Kopenhadze.

Doświadczenie w pracy z metalami oraz wykształcenie w dziedzinie sztuk pięknych pozwoliło mu połączyć obie dyscypliny i przywrócić tradycję artysty-rzemieślnika. Wkrótce opinia publiczna dostrzegła piękno i wysoką jakość jego prac w stylu Art Nouveau, co przełożyło się na jego ogromny sukces. Kopenhaska pracownia została rozbudowana, a przed końcem lat 20. Jensen otworzył sklepy w takich miastach, jak Nowy Jork, Londyn, Paryż, Sztokholm i Berlin.

Georg Jensen zmarł w Kopenhadze w 1953 roku, jednak do tego czasu zdołał wpoić firmie bliskie mu ideały zarówno w kwestii piękna we wzornictwie, jak i doskonałości rzemieślniczej, a firma pozostała wierna tej tradycji przez cały XX wiek. Choć Jensen sam był orędownikiem stylu Art Nouveau, był na tyle dalekowzroczny, że pozwolił swoim projektantom realizować własne pomysły, dzięki czemu produkowane przez firmę przedmioty były bardziej zróżnicowane pod względem stylu, a sama firma mogła iść z duchem czasu.

Zobacz gdzie kupić prace tego projektanta

 

 

google-site-verification: google125ec0a45545763d.html
© Copyright Rekta Consulting 2018