www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Idea duńskiego designu                

Design jest dziedziną, z której Duńczycy są najbardziej dumni. Wysoko cenione na całym świecie wzornictwo jest zdecydowanie flagowym produktem Danii. Wywodząca się z rzemiosła tradycja projektowania wszystkiego sprawia, że powstające w tym kraju rzeczy wyróżniają się prostą, ale bynajmniej nie ubogą formą, funkcjonalnością oraz wysoką jakością wykonania. W ostatnich dziesięcioleciach duńskie wzornictwo wykroczyło poza obszary kojarzone tradycyjnie z projektowaniem – architekturę, meble czy oświetlenie – i efektownie objawia się w kolejnych wcieleniach – zaawansowanych artykułach przemysłowych, tekstyliach, produktach medycznych czy zabawkach. Piękno nie jest celem samym w sobie, ale wynikiem dokładnego przemyślenia sposobu na rozwiązanie pewnej ludzkiej potrzeby.

Koncepcja „Duńskiego Designu” została uznana międzynarodowo w latach 40. i 50. XX wieku. Jest teraz częścią duńskiej tożsamości odzwierciedlającej duńską kulturę oraz mentalność.

Na początku lat 40. i 50. XX wieku produkty objęte opisem „Duński Design” były głównie produktami do użytku domowego, jak meble, oświetlenie oraz tekstylia. Sama tradycja duńskiego wzornictwa może jednak być śledzona od lat wcześniejszych, gdzie wczesnymi inspiracjami były produkty Poula Henningsena, projektanta mebli Kaare Klinta czy srebrnika Georga Jensena. Na dalszy rozwój wpłynął również fakt, iż Dania przeszła proces uprzemysłowienia dość późno posiadając już pewne zakorzenione tradycje artystyczne. Oznaczyło to, iż produkcja wielu produktów została dodatkowo wzbogacona o ciekawe wzornictwo.

Duński design wniósł do świata wzornictwa coś nowego: organiczny funkcjonalizm, który był uwolniony od ostrych form geometrycznych reprezentując tym samym nową, bardziej wymagającą prostotę i koncepcję projektowania przedmiotów w interakcji pomiędzy użytkownikiem i jego narzędziami. Interakcja pomiędzy projektantem i użytkownikiem końcowym, przywiązanie do szczegółów, szacunek dla materiału podczas konstrukcji i produkcji, poważanie dla wysokiej jakości wykonania oraz chęć upraszczania są charakterystyczne dla duńskiego designu.

Na początku lat 90. XX wieku duńskie meble przeszły do nowej ery złotych czasów. Dzięki wysokiemu zaangażowaniu producentów w poszukiwanie nowych talentów oraz woli w inwestowanie w innowacyjne i odważne projekty, powstała kolejna generacja duńskich projektantów i artystów. Ich wyzwaniem jest wniesienie duńskiego designu w przyszłość przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości i wartości w wysoce zglobalizowanym świecie.

W XXI wieku duńscy projektanci stają w obliczu nowych wymogów pochodzących z obaw o nadmierną konsumpcje, środowisko, nowe technologie oraz zasoby naturalne. Podczas gdy tradycyjny duński design to przede wszystkim meble, oświetlenie, budynki i tekstylia, obecny duński design obejmuje bardzo szeroki zakres od mebli i skomplikowanych produktów przemysłowych, po zabawki, dekoracje wnętrz, produkty medyczne oraz wizualizacje i sposób komunikowania się przedsiębiorstw z otoczeniem, które kreują wizerunek firmy poprzez graficzny design.

Udowadniając, że są warci dziedzictwa swoich poprzedników, dzisiejsi duńscy projektanci stawiają wyzwanie duńskiemu designowi poprzez nowe technologie, pomysły, materiały i projekty. Zarówno bardzo funkcjonalne, jak i emocjonalnie atrakcyjne produkty działają na zmysły i wrażliwość udowadniając, że tradycja wzornictwa nawet przy uszlachetnieniu i zastosowaniu nowych metod, może mieć rzeczywisty wpływ na styl życia w XXI wieku.

Materiały Ministerstwa- design pobierz plik(0,6 Mb)

 

© Copyright Rekta Consulting 2018