www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Pracownia Dissing+Weitling, Kopenhaga

D + W powstała w 1971 roku aby kontynuować prace rozpoczęte przez Arne Jacobsena, w tym projekt Banku Narodowego. Od tego czasu firma przekształciła się i rozwinęła skandynawska tradycję designu poprzez projekty, które wyznaczają nowe standardy w projektowaniu i architekturze.

Z biegiem lat, stworzyła profesjonalne portfolio, które obejmuje niektóre z najbardziej spektakularnych współczesnych realizacji w Danii jak mosty

(w tym Great Belt Bridge, most nad cieśniną Wielki Bełt - most pomiędzy Zelandią i Fionią>>),

siedziby firm, a także projekty osiedli, budynków, wzornictwo przemysłowe, medyczne, wizualne.

Duńskie wzornictwo i architektura - wzajemne przenikanie


MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W HERNING , Steven Holl Architects>>>

Duńskie wzornictwa i architektura, od początku rozwoju tego nurtu, wzajemnie się przenikają. Architektoniczny funkcjonalizm lat 20. miał być odpowiedzią na ważne potrzeby każdego człowieka, jakimi są wygodne i funkcjonale mieszkanie, zapewnienie kontaktu z przyrodą, słońcem, powietrzem. Jest rzeczą znamienną, że nowe idee postulujące jedność formy, konstrukcji i funkcji zgadzały się w swej intencji, w pełni z tradycja duńskiego budownictwa i rzemiosła artystycznego.

W rezultacie mamy więc nowoczesnej architekturze duńskiej ciekawe zjawisko polegające na tym, że obok nurtu, który był czystym importem zagranicznych idei konstruktywizmu, mamy też drugi, który na swój sposób i z dobrym rezultatem modernizował duńską tradycję ceglanej architektury.

Arne Jacobsen>>> był nie tylko projektantem mebli, ale także czołowym architektem w swojej epoce.


Jego największe osiągnięcia to teatr i restauracja w Bellevue, Klampenborg koło Kopenhagi, (1936), ratusz w Arhus (wraz z Erikiem Möllerem) (1939-42) oraz kopenhaski hotel SAS Royal (1958-60).

Najbardziej znany duński architekt Jorn Utzon >>> (1918-2008) zaprojektował modernistyczny budynek opery w Sydney (1966), a później kościół Bagsvard (1976), charakteryzujący się falistym, betonowym dachem.

 


 


Orestad College w Kopenhadze,pracowanie 3xn>>>


Architekt Henning Larsen (ur. 1925) zaprojektował odważny i nowoczesny budynek Opery Kopenhaskiej na wyspie Holmen, którego budowa zakończyła się w 2005 r. prowadzona przez jego studio architektoniczne HL.


 

© Copyright Rekta Consulting 2018